Vårresa 2026
Årets resa gick till trakterna av Yttre Åsunden med temat ”Gårdarna runt sjön”
Torsdagen den 28 maj var det dags för föreningens årliga bussresa. I år åkte vi till trakterna av Yttre Åsunden och gjorde resan ”Gårdarna runt sjön”. En resa i spåren av Birgit Sparres välkända romanserie. Solen sken och vi kunde avnjuta frukostfrallan vid Kroksjöns rastplats, där vi även delade ut föreningens guideslinga som möjliggör för oss med hörselnedsättning att bättre följa med vad som sägs, innan vi hämtade upp vår guide Malin i Limmared. Hon berättade allteftersom färden gick om viktiga historiska händelser kring Yttre Åsunden och Birgit Sparres uppväxt i Sjöred.
Första stoppet gjordes på Torpa Stenhus där släkten Stenbock har regerat i många hundra år. Bland annat föddes Gustav Vasas tredje hustru Katarina där. Första delen av slottet uppfördes redan 1470 men har under århundraden blivit tillbyggt och renoverat, men är fint bevarat. Nuvarande ägaren är den sextonde i en obruten arvsordning.





Till lunch fick vi lokal producerad viltfärslimpa på Torpa Café & restaurang, då det på godset finns både hjorthägn och slakteri.


Mätta och glada fortsatte vi bussturen i smala alléer och passerar Åsundsholm där Birgit skrev många av sina böcker. Guiden Malin berättade om några av de upptåg som Birgit och hennes kamrater i barndomshemmet Sjöred hittade på. Hon var ett påhittigt flickebarn med mycket energi och livlig fantasi, vilket kan återspeglas i hennes författarskap som omfattar inte mindre är 33 böcker.


Framme i Finnekumla Kyrka, där Birgit Sparre ligger begravd tillsammans med sina adoptivföräldrar, blev vi guidade av kyrkvaktmästaren Marina, som berättade om kyrkans historia ända från 1100-talet. Som avslutning sjöng hon ”En blomstertid nu kommer”.

Sista stoppet blev på på Hofsnäs Herrgård där kunde vi avnjuta eftermiddagens fika ute under blommande kastanj. Innan vi lämnade av vår guide Malin i Limmared fick vi veta att Birgit och hennes efterkommande fortfarande inte har en aning om vilka hennes riktiga föräldrar var. Svaret på detta kan kanske komma då resultatet av ett DNA-prov väntas när som helst. Hemma i Alvesta igen, var det många som tackade för en intressant och trevlig resa.