Medlemsmöte 20250923
Föreningens andra medlemsträff under hösten hölls i Moheda församlingshem de 23 september.
Närmare 50 medlemmar kom och samtliga kunde följa föredragen tack vare de duktiga skrivtolkarna. Detta trots att hörslingan inte kom igång som den skulle.

Bertil Widén visade bilder och berättade om sin resa till Nicaragua under rubriken ”Ett fattigt land men riktigt på människor”.
Efter Bertils föredrag smakade det gott med kaffe och tre sorters hembakat som ordnats av festkommittén. Under kaffet såldes som vanligt Sverigelotter och många ”småvinster” kunde delas ut. Stort tack till lottköparna som på detta sätt ger oss ett välbehövligt tillskott i föreningskassan.

Efter kaffet tog Roland Axelzon vid och höll en föreläsning om Totalförsvaret och poängterade att vi alla, ung som gammal har uppdrag att sköta om krisen skulle komma. Om inte på annat sätt så genom att vara väl förberedd på att kunna hantera vår egen situation med mat, medicin mm.